Snívate o vlastnom podnikaní? Chcete si založiť vlastnú spoločnosť? V prvom rade si musíte uvedomiť, že podnikanie je dlhotrvajúci proces, záväzok, s ktorým budete žiť 24 hodín denne, 365 dní v roku. Pre dosiahnutie úspechu je potrebná tvrdá a poctivá práca a budete musieť prekonať veľa ťažkých chvíľ. Z druhej strany, ak do podnikania vložíte celé svoje srdce, môže vám priniesť do života nezávislosť a spokojnosť. Preto, kým začnete podnikať, skúste si položiť niekoľko dôležitých otázok a starostlivo sa nad nimi zamyslite.
1. Prečo chcem podnikať?
Starostlivo si premyslite všetky dôvody, prečo chcete podnikať.
2. Som pripravený investovať do podnikania všetok svoj čas aj finančné prostriedky?
Nesmiete zabúdať, že každý začiatok podnikania je veľmi náročný na čas aj peniaze.
3. Viem sám seba motivovať?
V podnikaní ste si sám sebe šéfom. Nemáte nikoho, kto vám povie čo a kedy máte urobiť. Bude len na vás, aby ste pripravovali projekty, organizovali svoj čas a starali sa o detaily.
4. Mám rád výzvy?
V podnikaní musíte často riešiť rôzne nepredvídateľné situácie. Cítite sa na to pripravený?
5. Dokážem riešiť problémy?
Tvorivé riešenie problémov je základnou schopnosťou podnikateľa.
6. Aké sú moje slabé a silné stránky?
Skúste si prehodnotiť svoje slabé a silné stránky a porozmýšľajte, ako ich môžete využiť vo vašom podnikaní.
7. Aké sú moje schopnosti, zručnosti a záujmy?
Zamyslite sa, ako ich môžete využiť vo vašom podnikaná.
8. Aké vedomosti potrebujem získať?
Porozmýšľajte, aké nové vedomosti potrebujete získať a ktoré zo svojich vedomosti musíte osviežiť, aby sa vaša práca stala efektívnejšou.
9. Bude ma podnikanie baviť?
Podnikanie je dlhodobý záväzok, ktorý vyžaduje množstvo ťažkej práce a odriekania. Je preto dôležité, aby ste aj v čase, v ktorom nie všetko vychádza podľa predstáv, mali dostatok energie a vytrvalosti pokračovať v podnikaní. A to je možné len vtedy, ak je vaša práca zároveň aj vašou záľubou.
10. Som dostatočne vytrvalý?
Úspech nie vždy prichádza hneď na začiatku podnikania. Aby ste ho dosiahli, musíte byť dostatočne trpezlivý a vytrvalo ísť za svojim cieľom.
11. Dokáže môj podnikateľský plán zarobiť peniaze?
Zamyslite sa nad tým, v čom chcete podnikať, aké výrobky a služby chcete ponúkať. Urobte si dôkladný prieskum trhu, aby ste zistili, či máte šancu uspieť.
12. Aká bude moja konkurencia?
Poznáte svoju konkurenciu? Pokúste sa o nej zistiť čo najviac informácií, len tak dokážete preraziť.
13. V čom je jedinečný môj podnikateľský plán, produkt, služba?
Prečo si má potenciálny zákazník kúpiť produkt či službu práve u vás? Ide o zdôraznenie jedinečného prínosu produktu pre zákazníka (Unique Selling Proposiion).
14. Kto sú moji cieľový zákazníci?
Ak chcete byť v podnikaní úspešný, musíte vedieť, pre akú skupinu zákazníkov budú vaše výrobky, či služby určené, čo vaši zákazníci potrebujú a aké formy marketingu ich oslovia.
15. Ako stanovím cenu môjho výrobku, či služby?
Ak už poznáte vašich cieľových zákazníkov a zohľadnili ste ceny konkurencie, je veľmi dôležité stanoviť cenu vašich výrobkov, či služieb tak, aby si ich zákazník mohol dovoliť a zároveň aby pokryla vaše náklady a priniesla zisk.
16. Aký počiatočný kapitál budem potrebovať?
Urobte si realistický prepočet, koľko finančných prostriedkov budete potrebovať pri štarte podnikania.
17. Ako dlho budem musieť financovať podnikanie z vlastných zdrojov, kým dosiahnem zisk?
Zo začiatku budete musieť svoje podnikanie financovať z vlastných zdrojov, kým nezačne na seba zarábať. Urobte si preto prepočet, koľko finančných prostriedkov budete potrebovať. Nezabudnite si tiež vypočítať, kedy budete schopný začať s predajom vašich výrobkov, či služieb.
18. Budem potrebovať úver?
Ak áno, musíte si pripraviť kvalitný a reálny podnikateľský zámer, pomocou ktorého presvedčíte banky, aby vám ho poskytli.
19. Kde budem prevádzkovať moje podnikanie?
Vlastníte vhodnú nehnuteľnosť, alebo si budete musieť priestory prenajímať? Prenájom priestorov môže pohltiť veľkú časť vašich finančných zdrojov a budúcich ziskov.
20. Aké je moje finančné riziko?
Podnikanie je vždy spojené s rizikom. Preto je veľmi dôležité reálne si zodpovedať na všetky otázky.
Ak ste si dokázali zodpovedať na všetky vyššie uvedené otázky a chuť na podnikanie vás ešte neprešla, môžete sa do toho pustiť. Určite aj vy poznáte zo svojho okolia veľa ľudí, ktorý v podnikaní uspeli. Teraz sa k nim môžete zaradiť aj vy.